Πρωτοφανείς εικόνες ανεβάζουν οι εγκλωβισμένοι κάτοικοι και τουρίστες στο νομό Μαγνησίας, τις τελευταίες μέρες από την κακοκαιρία Daniel που συνεχίζει να πλήττει την περιοχή της Θεσσαλίας. Μιλούν για… βιβλική καταστροφή!
ΝΤΕΠΥ ΧΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ (hiotopoulou@gmail.com)
Καταστροφές, λάσπη, ξεχειλισμένα ρέματα, ‘σπασμένα’ ποτάμια, πλημμυρισμένα σπίτια, επιχειρήσεις, εγκλωβισμένοι κάτοικοι και τουρίστες, πνιγμοί, βυθισμένα οχήματα, σπασμένες γέφυρες και δρόμοι. Εκκενώσεις οικισμών, απόγνωση και απελπισία.
Αυτά βιώνουν τα τελευταία 24ώρα, ήδη από το βράδυ της Τρίτης 5 Σεπτεμβρίου, όταν ξεκίνησε η καταστροφική θεομηνία που ακούει στο όνομα ‘Daniel’.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Πήλιο-Μικρό.jpg)
Δίχως ρεύμα και νερό, δίχως τηλεφωνική επικοινωνία, λίγο Ίντερνετ και σύνδεση μετά δυσκολίας μέσω κινητών τηλεφώνων. Έστω…
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Νότιο-Πήλιο-Χόρτο.jpg)
Ζητούν βοήθεια, ‘βοηθήστε μας’ φωνάζουν χαρακτηριστικά από τα χωριά του Πηλίου, που μεγάλο πλήγμα έχουν δεχτεί οι παραλιακοί οικισμοί, και από την πλευρά του Παγασητικού κόλπου και από το Αιγαίο, ανατολικά.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Νότιο-Πήλιο-Κατηγιώργης-1024x768.jpg)
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Βόλος-Κατηγιώργης-πινακίδες.jpg)
Δίχως επικοινωνία
Πολλοί οι φίλοι και οι γνωστοί στην περιοχή του Βόλου και του Πηλίου. Είναι ένας νομός, μια περιοχή, αγαπημένη, που την έχω στην καρδιά μου. Μα φθινόπωρο, χειμώνα, άνοιξη, Πάσχα, καλοκαίρι, τα τελευταία χρόνια μαγευτικά – μέχρι δυστυχώς πριν λίγες μέρες- μέρη ήταν στις επιλογές μου, ήταν το… καταφύγιό μου.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Νότιο-Πήλιο-Πάλτση-1024x768.jpg)
Χάθηκαν, ‘πνίγηκαν’, σκέφτομαι πώς θα τους βρω την επομένη; Θα υπάρχουν, θα υπάρχουν τα αγαπημένα μου μέρη για διαμονή, τα αγαπημένα μου μέρη για φαγητό, για χαλάρωση, οι παραλίες, τα παγκάκια, τα τοπία, μα πάνω από όλα οι Άνθρωποί τους;…
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Νότιο-Πήλιο-Πάλτση1.jpg)
Η σκέψη μου σε όλους Εσάς, και γνωρίζετε ποιοι είστε…
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Νότιο-Πήλιο-Μηλίνα.jpg)
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Νότιο-Πήλιο-Αργαλαστή-1024x768.jpg)
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/09/Νότιο-Πήλιο-Μέλανη.jpg)
*Δεν ήθελα να αναρτήσω φωτογραφίες από την καταστροφή, αλλά φωτογραφίες δικές μου από το κοντινό παρελθόν από μέρη πανέμορφα του Πηλίου’ μέχρι προσφάτως