Στην κεντρική παραλία του Κουφονησίου – την Άμμο- βρίσκονται τα ξενοδοχεία, τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και το καφέ μπαρ της Κατερίνας και του Ρουσσέτου Πράσινου «Ρουσσέτος» και «Costa Grande», προσφέροντας ευχάριστη και άνετη διαμονή.
Ντέπυ Χιωτοπούλου (hiotopoulou@gmail.com)
«Κυρία Κατερίνα, θα φτάσω με το πλοίο των 20.00. Δεν χρειάζεται να έρθετε να με παραλάβετε, είστε πολύ κοντά από το λιμάνι και ξέρω που βρίσκεστε στο νησί» της είπα στο τηλέφωνο.
Η κυρία Κατερίνα, παρ’ όλα αυτά με περίμενε με το μικρό βανάκι του ξενοδοχείου στο λιμάνι για να με υποδεχθεί με χαμόγελο και να με μεταφέρει στα δωμάτια του ξενοδοχείου «Ρουσσέτος».
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κατερίνα-Πράσινου-Ρουσσέτος.jpg)
Τόσο τα δωμάτια του ξενοδοχείου όσο και τα ενοικιαζόμενα «Ρουσσέτος» βρίσκονται στην ‘καρδιά’ του Άνω Κουφονησίου. Η παραλία του χωριού – η Άμμος- με τα κρυστάλλινα νερά και φόντο την επιβλητική Κέρο απέχει μόλις 10 μ.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κουφονήσι-παραλία-Άμμος.jpg)
Ανεβαίνεις, κατεβαίνεις στο δωμάτιο, με το μαγιό, το παρεό, όποια στιγμή θέλεις, δίχως να το πολυσκεφτείς. Σε απόσταση αναπνοής είναι και τα σούπερ μάρκετ, ο φούρνος, τα καφέ, σουβλατζίδικο και φυσικά το κεντρικό δρομάκι του Κουφονησίου που είναι γεμάτο από μαγαζιά.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κουφονήσι-παραλία-Άμμος-σούρουπο.jpg)
Ευρύχωρα και πεντακάθαρα δωμάτια
Τα δωμάτια του «Ρουσσέτος» είναι ευρύχωρα,
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-δωμάτιο1.jpg)
διαθέτουν σιδερένια κρεβάτια,
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-δωμάτιο.jpg)
τηλεόραση, ελεύθερη πρόσβαση στο Ίντερνετ, πλήρως εξοπλισμένη κουζίνα,
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-κουζίνα.jpg)
ψυγειάκι, άνετο μπάνιο με ντουζιέρα, στεγνωτήρα μαλλιών,
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-μπάνιο.jpg)
χρηματοκιβώτιο, κλιματισμό, άνετα μπαλκόνια με καρέκλες σκηνοθέτη και θέα στη θάλασσα, είτε προς το λιμάνι είτε προς την κεντρική παραλία είτε και προς τις δυο κατευθύνσεις.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-μπαλκόνι1.jpg)
Όπως ήταν το δωμάτιο στο οποίο έμενα κατά την παραμονή μου στο Κουφονήσι.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-μπαλκόνι.jpg)
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-μπαλκόνι2.jpg)
Επίσης, έχει αρκετές πρίζες τοποθετημένες σε σωστά σημεία, ώστε να φορτίζονται οι ηλεκτρονικές μας συσκευές (κινητά τηλέφωνα, laptop, φωτογραφικές μηχανές κτλ.).
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-πρίζες.jpg)
Η καθαριότητα είναι καθημερινή και γι’ αυτήν φροντίζουν η Νάντια και ο Λεβάντ.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσέτος-Νάντια-Λεβάντ.jpg)
Η μεταφορά από/προς το λιμάνι διατίθεται δωρεάν από την επιχείρηση.
Απέναντι ακριβώς από το ξενοδοχείο «Ρουσσέτος» είναι τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, πιο λιτά, με όλες επίσης τις παροχές, ενώ κάποια διαθέτουν και κουζίνα. Και εκεί η καθαριότητα είναι καθημερινή. Διαθέτουν μπαλκόνι, το μόνο που θα στερηθείτε είναι η θέα προς τη θάλασσα. Βλέπουν στο δρομάκι και την πλατειούλα, όμως η θάλασσα απέχει μόλις 10 μ.!
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος-δωμάτια.jpg)
Hotel Costa Grande – Στα χρώματα του λευκού και του λουλακί
Το νέο απόκτημα της Κατερίνας και του Ρουσσέτου είναι το 3άστερο ξενοδοχείο Costa Grande, το οποίο βρίσκεται λίγα μέτρα πιο μακριά από το ξενοδοχείο «Ρουσσέτος», στο δρομάκι απέναντι από το Περιφερειακό Ιατρείο Κουφονησίων. Δηλαδή, μόλις ελάχιστα μέτρα, και συγκεκριμένα 20, από την κεντρική παραλία του χωριού, την Άμμο.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Costa-Grande.jpg)
Λιτή και απέριττη πολυτέλεια, έτσι όπως αρμόζει στο κυκλαδίτικο τοπίο, με ευρύχωρα δωμάτια με όλες βεβαίως τις ανέσεις, κλιματισμό, βραστήρα νερού και καφετιέρα, στεγνωτήρα μαλλιών, τηλεόραση, χρηματοκιβώτιο και βεβαίως μπαλκόνια με θέα τη θάλασσα και την Κέρο.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Costa_Grande_Rooms_09.jpg)
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Costa_Grande_Rooms_22-1024x679.jpg)
Στις παραλίες με τις λάντζες
Στα Κουφονήσια δεν θα χρειαστείτε όχημα για τις μετακινήσεις σας. Στις παραλίες θα πηγαίνετε με τα πόδια, είτε νοικιάζοντας ποδήλατο αλλά και με τις λάντζες που αναχωρούν καθημερινά από το λιμάνι του νησιού. Με πολύ συχνά δρομολόγια προσεγγίζουν τις παραλίες στο Άνω Κουφονήσι, την Χαρακόπου γνωστή ως ‘Φοίνικας’, την Πλατιά Πούντα γνωστή ως ‘Ιταλίδα’, το Πορί (η πιο μακρινή παραλία του νησιού). Πηγαίνοντας για Πορί, μετά την Ιταλίδα, θα δείτε και τα γνωστά σημεία του νησιού που ακούν στις ονομασίες ‘Πισίνα’ και ‘Μάτι του Διαβόλου’.
Καθημερινά δρομολόγια από το πρωί μέχρι το βράδυ πραγματοποιούνται και για το Κάτω Κουφονήσι, εκεί όπου λειτουργεί και ταβέρνα.
Όπως μας είπε ο Ρουσσέτος Πράσινος της «Prassinos Boat Tours» είναι καπετάνιος στις λάντζες του πατέρα του Κώστα, από το 1994.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος.jpg)
Ο πατέρας του Κώστας Πράσινος ξεκίνησε το 1973 με το καΐκι «Άγιος Νικόλαος» και στη συνέχεια το «Κυρά Σοφία» να εξυπηρετεί τις ανάγκες μετακίνησης και προμηθειών των κατοίκων και των επισκεπτών του νησιού. Μετέφερε προμήθειες αλλά και ασθενείς από το Κουφονήσι και τα γύρω νησιά προς την κοντινή Νάξο που διέθετε ιατρικό κέντρο και αεροδρόμιο για τη διακομιδή τους προς κάποιο νοσοκομείο.
Σήμερα, η«Prassinos Boat Tours» διαθέτει 7 λάντζες, και ο γιος του Ρουσσέτου, ο Κώστας, είναι έτοιμος να πάρει τη σκυτάλη του καπετάνιου.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Πράσινος-λιμάνι-λάντζες.jpg)
*
-Στο ισόγειο χώρο του ξενοδοχείου «Ρουσσέτος» λειτουργεί και το καφέ μπαρ, με ώρες λειτουργίας από το πρωί μέχρι το βράδυ. Σερβίρει καφέ, πρωινά, αναψυκτικά, μπύρες, δροσερά ποτά, σνακ, σάντουιτς, χυμούς αλλά και σπιτικά γλυκά και οικογενειακό ρακόμελο (τηλ. 22850 74176, www.roussetoshotel.gr).
-Η μετακίνηση με τις λάντζες «Μαριγώ», «Άγιος Γεώργιος», «Χρυσοπηγή», «Καπετάν Κώστας» είναι καθημερινή από το πρωί μέχρι το βράδυ. Το εισιτήριο είναι ημερήσιο και μπορείτε να μετακινηθείτε σε όποια/ες παραλία/ες επιθυμείτε. Το εισιτήριο κοστίζει 5 ευρώ/άτομο για Άνω ή Κάτω Κουφονήσι ή 7,5 ευρώ/άτομο και για τα δυο νησάκια.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ρουσσέτος1.jpg)
-Η πρώτη στάση της λάντζας στο Άνω Κουφονήσι γίνεται στην παραλία Χαροκόπου ή ‘Φοίνικας’, αμμώδης με ρηχά νερά όπου λειτουργεί καφέ εστιατόριο.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Παραλία-Φοίνικας.jpg)
Στα 250 μ. από τον ‘Φοίνικα’, προς την πλευρά του χωριού, είναι ο Χοντρός Κάβος παραλία με βότσαλα και άμμο, όπου και εκεί λειτουργεί ταβέρνα. Επίσης, στα 300 μ. από τον ‘Φοίνικα’ είναι ο Φανός με καφέ αναψυκτήριο, εστιατόριο και λίγες ξαπλώστρες και ομπρέλες (σ.σ. επιτρέπονται μόνο σε ιδιωτικό χώρο), παραλία με άμμο, ρηχά νερά, λίγα αλμυρίκια για ίσκιο και θέα την Κέρο.
-Η δεύτερη στάση της λάντζας γίνεται στην Πλατιά Πούντα γνωστή ως ‘Ιταλίδα’. Παραλία με ψιλή άμμο, ρηχά κρυστάλλινα νερά.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Παραλία-Ιταλίδα.jpg)
Ο Φανός απέχει περίπου 300 μ. ενώ μετά την Πλατιά Πούντα συνεχίζει το μονοπάτι όπου στα 800 μ. φτάνετε στην τοποθεσία ‘Πισίνα’, φυσικό τοπίο που θυμίζει…πισίνα.
-Η τρίτη στάση της λάντζας γίνεται στην παραλία Πορί, τη μεγαλύτερη του νησιού, αμμώδης, σε σχήμα πέταλου. Εκεί λειτουργούν δυο καφέ εστιατόρια. Στα 250 μ. από την μικρή προβλήτα που ‘πιάνει’ η λάντζα, μπορείτε να κολυμπήσετε στην Τρυπητή γνωστή ως ‘Γάλα’. Πίσω από το Πορί είναι ο κόλπος του Ξυλομπάτη, ενώ το ‘Μάτι του Διαβόλου’ απέχει 350 μ. από το Πορί, νότια προς το χωριό.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Λάντζα-για-Πορί.jpg)
-Για το Άνω Κουφονήσι οι λάντζες σταματούν στην Παναγιά, στο λιμανάκι του νησιού,
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Λάντζα-Μαριγώ.jpg)
με τον χαρακτηριστικό φοίνικα,
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κάτω-Κουφονήσι-φοίνικας-λιμανάκι.jpg)
την ολόλευκη εκκλησία της Παναγιάς όπου γιορτάζει τον Δεκαπενταύγουστο με πανήγυρη,
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κάτω-Κουφονήσι-εκκλησία.jpg)
και την ταβέρνα του Βενετσάνου.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κάτω-Κουφονήσι-ταβέρνα.jpg)
Από το λιμανάκι μονοπάτια φτάνουν στις παραλίες ‘Γουρουνάκι’ (μικρός κόλπος με βοτσαλάκι)
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κάτω-Κουφονήσι-παραλία-Γουρουνάκι.jpg)
και ‘Χαβάη’ (παραλία με άμμο),
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κάτω-Κουφονήσι-παραλία-Χαβάη.jpg)
από την πλευρά της εκκλησίας (σ.σ. υπάρχει συρματόπλεγμα που το ανοίγετε και στη συνέχεια βεβαίως το κλείνετε).
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κάτω-Κουφονήσι-συρματόπλεγμα.jpg)
Συνεχίζοντας φτάνετε στο Καστέλι, τοποθεσία που σε κάποια δρομολόγια με τη λάντζα θα την απολαύσετε δια θαλάσσης.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/Κάτω-Κουφονήσι-Καστέλια.jpg)
Από την ταβέρνα συνεχίζοντας κατά πάνω το μονοπάτι φτάνετε στην παραλία Λάκκοι, κόλπος προστατευμένος από τους ανέμους, και μετά από 900 μ. είναι ο Δέτης με άμμο.
-Στο Κάτω Κουφονήσι η λάντζα κάνει στάση και στο Νερό μεγάλη παραλία με άμμο και ψιλό βότσαλο. Πάνω από την παραλία ξεκινάει μονοπάτι που στα 500 μ. φτάνει στην παραλία Πεζούλια, νότια του νησιού, με ψιλό βότσαλο, και είναι προστατευμένη όταν πνέουν βόρειοι άνεμοι.
![](https://debbiestravel.gr/wp-content/uploads/2023/06/P6143459.jpg)